Ara
  • İnfigo Sağlık

Klinik Başarı Hikayesi No: 4285

En son güncellendiği tarih: 2 Haz 2020

Hastanın onkoloğu, 63 yaşındaki kadın akciğer kanser hastasını, hızlı bir şekilde kansere özgü tedavi önerebilen Circulogene'nin kişiselleştirilmiş kanser testine yönlendirdi. Circulogene, kısa süre içerisinde hastanın spesifik kanserine yönelik potansiyel bir tedavi olabileceği sonucuna ulaştı.


Sadece bir tüp kan kullanarak, hastanın onkoloğu, dolaşımdaki genetik mutasyonları ve tümör biyobelirteçlerini test etmek için Circulogene'den kişiselleştirilmiş bir genetik profil talep etti:

  • DNA Mutasyonları

  • RNA Füzyonları

  • PD-L1 İfadesi

  • MSI (Mikrosatelit Kararsızlığı)


Sonuçlar:

Kısa süre içinde, Circulogene bu uluslararası hastada MSI ve PD-L1 ekspresyonunu saptadı; Bu hastayı, çoklu kanser tiplerinde etkili olduğu kanıtlanmış bir kanser tedavisi olan pembrolizumab tedavisi için potansiyel bir eşleşme olarak tanımladı. Bu eşleşme invazif bir biyopsi olmadan yapıldı.


Klinik Fayda:

“CIRCULOGENE’nin likit biyopsi testi yapılmasaydı, hastaya akciğer kanseri için spesifik olmayan bir tedavi uygulanarak tedavi denenebilirdi. Onkolog, hastanın tümörünün moleküler karakterizasyonu sayesinde, geleneksel doku biyopsisinin zorluklarını ve belirsizliğini aşmayı başardı ve kısa zamanda bilinçli ve etkili bir kanser tedavisi kararı verdi.” - Chen Yeh, Baş Bilim Görevlisi


Sonuç Özeti:

Circulogene’nin likit biyopsi testi yapılmasaydı, hastaya akciğer kanseri için spesifik olmayan bir tedavi uygulanarak tedavi denenebilirdi. Onkolog, hastanın tümörünün moleküler karakterizasyonu sayesinde, geleneksel doku biyopsisinin zorluklarını ve belirsizliğini aşmayı başardı ve birkaç gün içinde bilinçli ve etkili bir kanser tedavisi kararı verdi.


Test Edilen Gen: 50

Tespit Edilen Alterasyon: 9

FDA Onaylı Tedavi: 1

Ek Tedavi: 0


İmmünoterapi Test Sonuçları:

PD-L1: Pozitif; Pembrolizumab, Nivolumab önerildi.

MSI-H: Tespit edildi; Pembrolizumab, Nivolumab önerildi.

RNA Test Sonuçları:

ALK Gen Füzyonu: Tespit Edilmedi; Crizotinib, Ceritinib, Brigatinib önerilmedi.

ROS1 Gen Füzyonu: Tespit Edilmedi; Crizotinib önerilmedi.

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

0850 305 33 50   ❖   info@infigosaglik.com

 

Etiler Mah. Taşlıçay Sk. Tepecik Konağı Apt. No:5/2 34337 Beşiktaş İstanbul

© İNFİGO SAĞLIK 2020

infigo sağlık-logo-yazılı-saydam.png