Likit Biyopsi Hakkında Merak Ettikleriniz

Likit Biyopsi Nedir?

Likit biyopsi sürecinin temeli, vücutta hızla çoğalan tümör hücrelerinin tıpkı sağlıklı hücreler gibi zamanla ölmesi ve bu süreçte kendilerine ait olan DNA’larını kan dolaşımı sistemimize bırakması temeline dayanır. Kısaca tanımlamak gerekirse, kanda serbest dolaşan tümör DNA'larının (ct-DNA) Yeni Nesil Dizileme (NGS) yöntemi kullanılarak tespit edilmesidir.

Circulogene Likit Biyopsi Testi Panelleri

50 Gen Kişiselleştirilmiş Profil + ALK ve ROS1 Füzyon + PD-L1 Ekspresyon + MSI Paneli

Aktif olarak habis tümörü varlığından şüphelenilen ve/veya diğer tanı yöntemleriyle varlığı tespit edilmiş vakalarda, 50 gendeki 3.000 mutasyonun tespit edilmesi, varsa FDA onaylı ilaçların önerilmesi, varsa devam eden klinik çalışmalarla ilgili bilgi verilmesi ve immünoterapi ihtiyacının belirlenmesi için hazırlanmış en kapsamlı paneldir.
 
Test süresi 2-3 haftadır.
 
Panel kapsamında bakılan 50 genin açılımı şu şekildedir:
ABL1, AKT1, ALK, APC, ATM, BRAF, CDH1, CDKN2A, CSF1R, CTNNB1, EGFR, ERBB2, ERBB4, EZH2, FBXW7, FGFR1, FGFR2, FGFR3, FLT3, GNA11, GNAQ, GNAS, HNF1A, HRAS, IDH1, IDH2, JAK2, JAK3, KDR, KIT, KRAS, MET, MLH1, MPL, NOTCH1, NPM1, NRAS, PDGFRA, PIK3CA, PTEN, PTPN11, RB1, RET, SMAD4, SMARCB1, SMO, SRC, STK11, TP53, VHL.

Likit Biyopsi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

1. Likit biyopsinin doku biyopsisinden farkı nedir?

Doku biyopsisi cerrahi bir müdahale ile alınan doku üzerinde yapılan incelemeler neticesinde teşhis koymayı amaçlayan geleneksel yöntemdir. Likit biyopsi ise hastadan alınan 1 tüp (4 ml) kanın yeni nesil dizileme (NGS) yöntemi ile analiz edilerek, kanda serbest dolaşan tümör DNA'larını (ct-DNA) teşhis etmeye yarayan yenilikçi bir yöntemdir. Likit biyopsi, cerrahi müdahaleye gerek olmadan sadece hastadan alınan kan aracılığıyla gerçekleştirildiği için her türlü vakada ve istenilen sıklıkta tekrarlanabilir.

0850 305 33 50   ❖   info@infigosaglik.com

 

Etiler Mah. Taşlıçay Sk. Tepecik Konağı Apt. No:5/2 34337 Beşiktaş İstanbul

© İNFİGO SAĞLIK 2020

infigo sağlık-logo-yazılı-saydam.png